В нашій подорожі додому Отця зустрічаємо супутників, перехожих, тих хто йде в зворотному напрямку. Але особливе значення для нас мають «провідники», що допомагають віднайти правдиву Дорогу до неба. Серед сотень провідників є одна, що найбільшою мірою вказує на Ісуса – Та, котра стала Його матір’ю, – Марія.

Вона не тільки показує як дійти до неба але й допомагає на цьому тернистому шляху. Ще однією з можливостей Марії допомогти своїм дітям є чудотворна ікона Матері Божої Тартаківської.

Ікона представляє Божу Матір в оточенні марійських символів: Марія стоїть на півмісяці, притискаючи ним голову крилатого змія. У нижній частині ікони простягається пейзаж, нижча частина - затемнена, зі змієм і тернистим чагарником.

 

Центральну частину композиції займає постать Божої Матері з легко похиленою головою, скерованою вправо. Руки Божої Матері складені до молитви на висоті грудей, права нога висунута вперед, а стопа виступає над краєм місяця, лівої стопи не видно. Непорочна вбрана у білу сукню, яка спадає до землі, з довгими вузькими рукавами, з невеликим декольте, яке обшите мереживом. Сукня від колін до низу протерта. Через праве рамено звисає темно-синій плащ, який покриває плечі і спадає до пояса, сильно знищений. Червона підшивка плаща є видимою біля відхиленого краю з лівої сторони.

Обличчя Божої Матері зосереджене і лагідне, риси делікатні, високе чоло, тонкі брови, простий малий ніс і малі вуста, повіки опущені, прикриті, погляд скерований вниз.

Волосся довге, розпущене, яке спадає на плечі. Голова не покрита.

Під стопами Божої Матері лежить звитий, конаючий крилатий змій з відвернутою головою, розкритою пащею, з якої випадає яблуко. Змій розміщений на першому плані, в затемненій частині пейзажу. Вище зображено далекий пейзаж з групами дерев, річкою і горами на горизонті. У верхній частині ікони постать Бога Отця схиляється і турботливим жестом охоплює весь видимий світ над Марією і землею. Бог Отець зображений сивим старцем.

Навколо постаті Марії, по боках, на фоні хмар бачимо марійські символи. З лівої сторони: Лілія серед тернин, Дерево життя. Дзеркало справедливості; по правій стороні: Небесна Брама, Кущ, який палає, Давидова Вежа.

Єпископ Холмський – Антоній з Окенця так висловлюється щодо Матері Божої Тартаківської: «Ікона, яка ясніє, найдокладніше дослідженими, чудами і благодатями, має бути оточена належною шаною і привселюдним возвеличенням…» (1 квітня 1777 року).

Зараз в Тартакові знаходиться копія Чудотворної Ікони Матері Божої Тартаківської, яку 8 січня 2004 року освятив і коронувас Папа Іван Павло ІІ ,  а сама ікона знаходиться в Лукавці біля Любачова.

В суботу 15 травня обходитимемо 6 річницю інтронізації Ікони Матері Божої Тартаківської. Інтронізацію звершив Його Еміненція Мар'ян Кардинал Яворський в Тартакові 2004 року.

Там в зруйнованому костелі причаїлась Марія котра з покорою чекає на відкриті серця зі щирою молитвою. Так, як чекала у вертепі на тих, хто хотів зустріти Її Сина. Й зараз вказує на Нього, треба лиш придивитись.

Наталя Пітолай

Молитва до Пресвятої Діви Марії Тартаківської